Sprzątanie po zgonach nie należy do przyjemnych zawodów. Technik sprzątania miejsc po zgonach często jest narażony wręcz na wstrząsające widoki, dlatego musi umieć radzić sobie z emocjami. Czy zarobki rekompensują pracownikowi traumę związaną ze sprzątaniem po zmarłych?

Niestety śmierć nie zawsze jest spokojna. Czasem jej okoliczności są dramatyczne i wymagają późniejszego wsparcia profesjonalnej ekipy, która zajmuje się sprzątaniem po zmarłych. Jej zadaniem jest kompleksowe zajęcie się miejscem zgonu w sytuacji, gdy ten pozostawia po sobie ślady.

Sprzątanie po zgonie. Jak wygląda praca technika? 

Praca polegająca na sprzątaniu miejsc po zgonach jest znacznie bardziej skomplikowana niż praca przy sprzątaniu mieszkań, biur czy centrów handlowych. Mimo że w tych ostatnich mamy do czynienia z szerokim zakresem bakterii i drobnoustrojów, to wciąż są one mniej groźne, niż materiał biologiczny w trakcie rozkładu. Sprzątanie po zmarłych wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym. Technik sprzątania miejsc po zgonach musi więc pracować w pełnym zabezpieczeniu, by ustrzec się zatrucia. Do takiego należy odzież ochronna taka jak: szczelny kombinezon czy maski. Poruszanie się w takim zabezpieczeniu już samo w sobie stanowi dyskomfort i znacząco utrudnia swobodę ruchu. 

Sprzątanie mieszkania po zmarłej osobie – praca krok po kroku

Na początku warto zaznaczyć, że sprzątanie po zgonach to praca wieloetapowa. Sam proces jest ściśle uzależniony od rodzaju śmierci, obecnego w pomieszczeniu materiału biologicznego i tego, czy doszło do jego rozkładu, czy nie. Najczęściej sprzątanie po zgonie trwa od 1 do 4 dni. 

  • Przed przystąpieniem do sprzątania technik musi się szczelnie ubrać. 
  • W przypadku rozkładu całe pomieszczenie należy zdezynfekować. Używa się do tego silnych środków chemicznych. Odpady należy zabezpieczyć.
  • Niestety w przypadku długo nieodkrytego zgonu często konieczna jest utylizacja mebli i mniejszych przedmiotów osobistych. 
  • Mieszkanie trzeba opróżnić i dokładnie wyczyścić każdą powierzchnię. Przyda się oko wyczulone na wszelkie ruchy owadów. Owady poza tym, że są nieestetyczne, to przenoszą zanieczyszczenia i trzeba się ich pozbyć.  
  • Nawet gdy mieszkanie jest już teoretycznie czyste, to jeszcze nie oznacza końca pracy. Sprzątanie mieszkań po zgonach wiąże się z problemem zapachu. Aby pozbyć się fetoru rozkładu, w pracy wykorzystuje się ozonowanie. 

Sprzątanie po zgonach: zarobki

Sprzątanie po zgonach to bardzo ciężka praca, dlatego zdarza się, że przed zatrudnieniem pracowników firmy z branży najpierw przeprowadzają castingi. Zabierają potencjalnych pracowników do miejsca zdarzenia, gdzie niestety ich wyobrażenia zderzają się z rzeczywistością. Wielu pracowników nie jest w stanie pozytywnie przejść takiego testu. Sami rezygnują w momencie próby. Ze względu na specyfikę pracy, sprzątanie po śmierci gwarantuje wysokie zarobki. Cena sprzątania po zgonach jest wysoka. Zlecenia zaczynają się od tysiąca złotych, rzadko kończąc się na tej kwocie. Odejmując koszty materiałów chemicznych, utylizacji i odzieży ochronnej, za jedno zlecenie na pracownika przypadają zarobki w wysokości kilkuset złotych, lub nawet tysięcy (to, ile kosztuje sprzątanie po zgonie, jest uzależnione od stopnia trudności zlecenia). Ze względu na nieregularność zleceń oraz zróżnicowane potrzeby firm, to umowa zlecenie stanowi podstawową formę zatrudnienia w tej branży. Firmy sprzątające po zgonach najczęściej liczą zaledwie kilku pracowników.

Technik sprzątania miejsc po zgonach. Jak nim zostać?

Sprzątanie miejsc po zgonach nie wymaga od pracownika ukończenia studiów. Mile widziani w zawodzie są jednak pracownicy oswojeni z widokiem krwi. Mowa o osobach pracujących na przykład w rzeźni. Przede wszystkim sprzątanie po śmierci to nie jest praca dla każdego. Osoby, które wiążą swoją przyszłość z zawodem technika sprzątania miejsc po zgonach, powinny przejść odpowiedni kurs. 

Sprzątanie po zgonach – szkolenie

Niektóre firmy, jak i Polskie Centrum Szkolnictwa Funeralnego oferują szkolenie, pokazujące jak wygląda praca „sprzątanie po zmarłych”. Szkolenie przygotowuje kandydata do pracy jako technik sprzątania miejsc po zgonach. Na szkoleniu kandydat uzyskuje wiedzę z zakresu zasad BHP, na temat zagrożeń epidemiologicznych i wymogów sanitarnych. Poznaje przepisy prawne, narzędzia i sprzęty do sprzątania oraz dezynfekcji. Zdobywa umiejętności oraz przygotowanie psychiczne do pełnienia tego typu zawodu. Koszt szkolenia zaczyna się już od 1000 zł. Szkolenie ma formę warsztatów. Kandydaci mogą nawet liczyć na zajęcia w prosektorium. 

Praca przy czyszczeniu mieszkań po zwłokach. Czy warto?

Śmierć to delikatny temat. Dlatego, tak jak w przypadku pracy w zakładzie pogrzebowym, pracownicy firmy sprzątającej po zgonach oprócz silnej psychiki, muszą się wykazywać delikatnością. W tej pracy ważny jest szacunek do zmarłego i samego miejsca śmierci. Zatem, jeśli łączysz w sobie tak sprzeczne cechy, a śmierć nie stanowi dla Ciebie tematu tabu, to ta praca może być dla Ciebie. Choć ma wiele wad, to w tej branży można liczyć na wysokie zarobki, oraz wdzięczność osób, dla których sprzątanie po zmarłym krewnym byłoby zbyt bolesne.